Kolibri paadid ja lisavarustus

04.04.2020
Kolibri paadid ja lisavarustus

PVC paatidest üldisemalt.

Täispuhutavad paadid on aegade jooksul olnud väga populaarsed. Mõnikümmend aastat tagasi nimetati neid materjali järgi kummipaatideks. Selliseid Nõukogude Liidus/Venemaal toodetud paate on kalastajate varustuses tänaseni. Samas on tegusamad tootjad juba ammu üle läinud armeeritud PVC materjalile, mis on kummist palju tugevam ja vastupidavam. Aga miks peaks üks tõsimeelne kalastaja üldse PVC paadi ostu kaaluma? 

Korralikul ja kvaliteetsel PVC-paadil on plastik- ja alumiiniumpaatidega võrreldes nii eeliseid kui puuduseid. Rääkigem siis veidi nendest puhastverd PVC-paatidest, kuid jätkem siit kohe kõrvale RIB-id (kõva ühes tükis plastpõhjaga, kuid PVC balloonist pardaga paat), mis on oma olemuselt tegelikult PVC paadi ja plastpaadi hübriidid.

PVC paadi eelised: 

1) Soodne hind 

2) Kokkupandavus ja väike kaal - reeglina saab PVC-paadi õhust tühjaks lasta ja kokku rullida, mis annab märgatavaid eeliseid nii selle hoidmisel (mahub igasse panipaika), transpordil (pole vaja treilerit) kui veekogu äärde toimetamisel.

3) Väike süvis - kuna suurema osa täispuhutud PVC paadist moodustab õhk, siis on see paat pinal nagu mull, ja selle süvis ulatub harva üle 10 cm.

4) Toimetab edukalt väiksema mootoriga - tänu väiksemale veetakistusele ja kergele kaalule suudab 3-3.5m PVC paat glisseerida ka 5hj mootoriga. Sama pikk plastpaat tahaks 2x jõulisemat mootorit. 

5) Suurepärane kandevõime - isegi väikesed täispuhutavad paadid suudavad kanda sadu kilosid. Alumisel pildil seisab Kolibri KM300 paadi testimisel paadis 10 täiskasvanud meest, ehk siis vähemalt 700-800 kilo koormat.

PVC paadi puudused:

1) Vähe ruumi - sama pika plastik- või alumiiniumpaadiga võrreldes on PVC paadis palju vähem ruumi, sest balloonid on 40-50cm läbimõõduga ja seda siis paadi siseruumi arvelt. 

2) Tuuletundlikkus - kuna paadi süvis on väga väike, siis mõjutab puhanguline tuul seda tugevasti. Sisuliselt on paat ju nagu mull veepinnal.

3) Suurem vigastuse võimalus - PVC paadis tuleb olla hoolikam, et mitte vigastada balloone nugade, konksude jms terariistadega. Samuti tuleb sõites hoolikalt vältida põõsaid ja vees triivivaid oksi.

 

Mida PVC paadi ostmisel tähele panna.

Maailm on PVC paatide tootjaid täis. Neid leidub ka Eestis ja lähiriikides. Nagu teisteski valdkondades on kvaliteet ja sellega seotud hinnatase seinast seina. Võib leida kataloogifirmade poolt pakutavaid uhkete värvide ja ambitsioonikate nimedega "madratseid", mis võivad lõhkeda juba esimesel täispumpamisel ja mille aerud või nende kinnitused lagunevad juba esimesel kalalkäigul. Ja sama skaala teises otsas on tõsised PVC paadid, mida kasutavad paljude riikide militaar- ja päästeteenistused elude päästmiseks äärmiselt rasketes oludes ja karmides tingimustes. Tavakalastajale mugavust ja turvatunnet pakkuv "sõber" võiks jääda nende äärmuste vahele. Aga kuidas seda eristada?

Anname mõned lihtsad soovitused: 

1) PVC paate toodetakse laias laastus 2 meetodil - paadi PVC materjal lõigatakse jooniste järgi välja ja siis kas liimitakse või keevitatakse kokku. Liimimine on lihtsam ja eelda nii korralikku sisseseadet, keevitamine eeldab tootjalt paremat (ja kallimat) seadmeparki ja  suurema kogemusega tööjõudu, kuid annab kvaliteetsemad ja tugevamad ühendused. Enamik Eesti ja lähiriikide tootjaid toodavad liimitud paate, keevitatud paatide tootjaid on mõned üksikud. Paati ostes tasuks eelistada keevitatud paate

2) PVC paate tehakse erineva kvaliteediga ja erineva paksusega materjalist. Nagu paaditootjaid, on ka PVC materjali tootjaid seinast seina. Tootja võib kasutada pea poole odavamat Hiinas toodetud PVC kangast (et oma paatide lõpphinda alla saada) ja kallimat kuid tugevamat ja kvaliteetsemat Euroopa materjali. Materjali paksuse osas on selge - paksem materjal on reeglina tugevam ja jäigem, aga ka raskem. Seetõttu teevad tootjad sagedamini seljas tassitavad ja väiksemad sõudepaadid veidi õhemast, ja suuremat koormustaluvust vajavad mootorpaadid paksemast materjalist. Seetõttu on paadi kaal tegelikult üsna hea indikaator, kui vastupidav teie paat olla võiks. Loomulikult on kasutusmugavuse seisukohast kergem kaal eeliseks, aga mõni kilo raskem paat võib olla hoopis tugevam. Meie soovitus oleks, et sõudepaat võiks olla tehtud vähemalt 700g/m2 materjalist ja mootorpaat 900g/m2 materjalist. Sest siis on tagatud piisav tugevus ja jäikus.

3) Ballooni diameeter - suurema läbimõõduga balloon teeb paadi jäigemaks ja selles toimetamise märksa mugavamaks. Uskuge - kui tahate kalapüügil näiteks ballooni peal istuda, siis 50cm balloon on selleks palju parem kui 40-45 cm-ne.

4) Erineva lisavarustuse valik on oluline. Kui tahad oma PVC paadile mõne olulise seadme või tarviku lisada, siis on ilmselgeks eeliseks, kui selle on valmistanud sama tootja. 

5) Googelda tootja/brändi nime ja vaata, kas Sulle pakutavat paati müüakse ka mujal Euroopas, või on mõni kohalik vahendaja tellinud (Hiinast või Hiinas toodetud materjalist) miski odava no-name paadi ja lasknud sellele väljamõeldud nime peale panna. Ja püüab asjatundmatule ostjale kvaliteetse pähe müüa odavat ja küsitava kvaliteediga toodet, mida tootja ei riski oma õige kaubamärgi all müüagi.

6) CE-sertifikaadi olemasolu. Kohati tuuakse väljastpoolt Euroopa Liitu sisse paate, mis on mõeldud nende riikide siseturule ja mille tootjapoolses märgistuses puudub CE märgis ja sertifikaat. Need paadid võivad olla hea kvaliteediga, aga probleem on selles, et Eestis (ega teistes EL-i riikides) neid registrisse võtta ei saa. Kui käite sellega vaid oma kodojärwel solistamas, siis polegi sellest suuremat probleemi. Aga kui paat on üle 2.5m pikk ja/või plaanite sellega minna laevatatavale veekogule (Emajõgi, Peipsi, Võrtsjärv, Narva jõgi ja veehoidla), siis peab paadil olema registreerimisnumber. Ja kui seda pole, siis neile veekogudele minna ei tohi. Isegi mitte aerutades ja alla 2.5m paadiga.

 

Kalaretk müüb Kolibri paate ja lisavarustust.

KOLIBRI paadid on meie töötajatele tuttavad juba 6 aastat. Oleme aidanud neid müüa ja Eesti kalameestele tutvustada, mille tulemusena liigub Eesti vetel tänaseks sadu rahulolevate omanikega Kolibri PVC paate. Alates 2020.a on võimalik Kolibri paate, kajakke ja lisavarustust osta ka Kalaretkest. Meie Tartu kaupluses (Turu 47/2) on võimalik neid näha ja katsuda. Kuna meie Kolibri paatide ladu asub Lõuna-Eestis, siis on mitukümmend paati ja suur hulk lisavarustust ka praegusel erilisel ajal Eestis reaalselt päeva-paariga saadaval. Loomulikult saadame pakifirmade või Cargobusiga ostetud kauba mistahes Eesti punkti.

Aga mõni sõna ka Kolibri tootjast ja paatidest.

KOLIBRI laevatehas alustas paatide tootmisega 1995.aastal. Peamiselt toodetakse PVC materjalist sõude-, mootor- ja RIB tüüpi paate. Hiljem on lisandunud vesijalgrattad, kajakid, plastikpaadid jms. Kolibri kaubamärgi all toodetud paadid on tuntud oma kõrge kvaliteedi poolest terves Euroopas ja kaugemalgi. Kvaliteedi säilitamiseks toodetakse kõik vajalikud komponendid kohapeal, mistõttu omab tehas sadu patente. Kolibri tehastes töötab 300 inimest, kes toodavad ligi 70 000 erinevat ujuvvahendit aastas. Kolibri PVC ja RIB paadid omavad ISO/CD 6185 sertifikaate ja on pälvinud hulganisti erinevaid auhindu. Neid kasutavad ka paljude riikide päästeteenistused. Tootmises on ligi nelikümmend PVC-paatide standardmudelit, millele on võimalik tehasest tellida erinevaid värvilahendusi ja komplekteeritusastmeid. 

Kolibri PVC paadid pakuvad rahulolu kala- ja jahimeestele just oma töökindluse, stabiilsuse, hea kandevõime ja suurepärase manööverdamisvõime tõttu. Kolibri täispuhutavad PVC paadid mahuvad vabalt auto pagasiruumi või katusele. Paadi kokkupanek võtab aega 10-15 minutit. Kolibri paadid on valmistatud 750g/m2-1100g/m2 tihedusega väga kvaliteetsest PVC materjalist, mis ei karda UV-kiirgust, gaasi ega õli ning säilitab oma omadused -30 kuni +60 C kraadi juures. Kasutatav viie-kihilist PVC materjal on toodetud Saksamaal VALMEXi tehastes. Kõik paadid vastavad rahvusvahelisele ISO/CD6185 standardile ja omavad Bureau Veritas´e (Prantsusmaa) poolt väljastatud CE sertifikaati.

 

Kolibri sõudepaadid.

LIGHT seeria sõudepaadid on ühekohalised ja neid iseloomustab kergus ning kompaktsus. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 750g/m2 tihedusega.

STANDARD seeria sõudepaate on nii ühe- kui kahekohalisi ja neid iseloomustab kompaktsus. Kõigil Standard seeria mudelitel (v.a K-220T) on ahtripeegli lisamise võimalus (paadimootori jaoks) ja tugevdatud põrand. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 950g/m2 tihedusega.

PRO seeria sõudepaadid on kahekohalised ja mudel K-290T mahutab vajadusel ka kolme inimest. Kõik paadi istmed on reguleeritavad, mis annab paadile suurema kasutusmugavuse. Kõigil PRO seeria mudelitel on ahtripeegli lisamise võimalus (paadimootori jaoks) ja tugevdatud põrand. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 950g/m2 tihedusega.

 

 

Kolibri mootorpaadid.

STANDARD seeria mootorpaadid on ühe- kuni neljakohalised. Kõik paadi istmed on reguleeritavad. Standard seeria mudelitel on ahtripeegel, mis võimaldab kasutada elektrilist või bensiinimootorit. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 950g/m2 tihedusega. Standardvarustusena tuleb kaasa niiskuskindlast vineerist kvaliteetne ribipõhi.

LIGHT seeria mootorpaadid on kahe- kuni neljakohalised. Kõik paadi istmed on reguleeritavad. Kõigil Light seeria mudelitel on ahtripeegel, mis võimaldab kasutada paadimootorit. Light seeria mootorpaatidel on standardkomplektis niiskuskindlast vineerist raamatpõhi, mis tagab paadi jäikuse. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja tihedusega 950g/m2 tihedusega.

PRO seeria mootorpaadid on kolme- kuni viiekohalised. Kõik paadi istmed on reguleeritavad. Kõigil Pro seeria mudelitel on ahtripeegel, mis võimaldab kasutada paadimootorit. Pro seeria mootorpaatidel on komplektis niiskuskindlast vineerist alumiinium-servadega jäik põhi. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 1100g/m2 tihedusega.

SL seeria mootorpaate iseloomustab suur kandevõime ja tänu kolmele istmele (paatidel KM400 ja KM450) mahutab kuni kuus inimest. Kõigil SL seeria mudelitel on ahtripeegel, mis võimaldab kasutada paadimootorit. SL seeria mootorpaatidel on komplektis niiskuskindlast vineerist alumiiniumservadega jäik põhi. Paatide PVC kangas on viiekihiline ja 1100g/m2 tihedusega.

 

 

Kui Sa nüüd eeltoodut lugedes tundsid, et Kolibri PVC paat, RIB või kajakk on midagi Sinu jaoks, siis võta meiega ühendust või tule meie Tartu poodi kohale. Vajadusel tarnime-paigaldame koos paadiga ka vajaliku lisavarustuse, mootori ja muud seadmed ning aitame paadi ka registris arvele võtta.

Oled oodatud!