Enamik kalastajaid kasutab suvel paadis kajaloodi. Teisiti ju ei tea, kui palju vett paadi all on ja kas selles vees ka kalu leidub. GPS-ga seadme puhul on ekraanilt näha ka paadi asukoht ja veekogu (sügavus)kaart, mille abil saab kiiresti leida tuttavad saagikad kalakohad või avastada uusi.
Paadikajalood on märksa võimsam ja selle piltki harjumuspärasem kui nn „taskukajaloodidel“. Seetõttu küsitakse meie käest päris sageli, kas suviseid paadikajaloode talvel jää pealt ka kasutada saaks?
Tegelikult saab küll ja täitsa hästi. Oluline on ainult aru saada, mis vahe on suvise ja talvise kasutuse jaoks mõeldud kajaloodidel, ja mida talviseks kasutuseks paadikajaloodide juures muuta tuleb.
Suurim erinevus peitub anduris.
Paadikajaloodide skaneerimisvõime ja oskus suurepäraselt põhjastruktuure ekraanile manada baseerub liikumisel – andur ehk sonar (olgu Chirp, Splitshot, Tripleshot, Totalscan või Structurescan 3D) skännib paadi liikudes paberilehena õhukest tasapinda (mis on risti põhja ja paadi sõidusuunaga), ja joonistab selle reaalajas ekraanile.
Ideaalne paadi kiirus õiges proportsioonis põhjastruktuuride kuvamiseks on vahemikus 7-11 km/h. Sest ekraanile ilmuv pilt sõltub nii paadi kiirusest kui kajaloodi pingimissagedusest. Loomulikult kuvab see tehnoloogia ka kalu, kes vastaval hetkel seda skaneerimistasapinda läbivad.
Kui paat seisma või triivi jääb, siis skännib sonar endiselt seda õhukest tsooni ega näe midagi, mis sellest veidigi kõrvale jääb. Kuna see ala on nii kitsas, siis seisvast paadi keskelt lanti alla lastes on üsna vähe tõenäoline, et lant ja paadi all olevad kalad sinna kiirtesse üldse satuvad.
Taliandurid on ehitatud hoopis teise printsiibi alusel – need on 2D andurid, mis näitavad anduri all asuvat koonust, mille läbimõõt on märgatavalt laiem kui eelnimetatud suvistel anduritel.
Põhjastruktuuride kuvamisega taliandurid eriti hakkama ei saa (välja arvatud sügavus ja põhja kõvadus), kuid taliandurit kasutades on võimalik edukalt jälgida nii landi/kirptirgu asukohta kui kalade liikumist jääaugu all reaalajas ja kogu püügitsooni ulatuses.
Kala otsides tasub 2D anduriga kasutada märksa laiema vaatenurgaga 83Khz sagedust, ja olles parve üles leidnud, see ümber lülitada kitsama, ent parema eraldusvõimega 200kHz sagedusele. Eriti kui sügavus on Eesti mõistes suur ja peibutis ning püütav kala suhteliselt väikesed.
Üks landi nähtavust otseselt mõjutav moment on ekraani lahutusvõime – mida suurem sügavus on teie ekraanile „laotatud“, seda suurem peab olema ka objekt, mida üks ekraani piksel üldse näidata suudab. Hook2 kajaloodiekraanide vertikaalne külg varieerub 272 pikselist 4" ekraani puhul kuni 800 pikselini 12" ekraani puhul. Seega 3-meetrises vees 4" ekraan enam sentimeetrise läbimõõduga objekti ei näita, 12"-se ekraaniga saab seda jälgida aga 8 meetrini.
Taliandurist on tegelikult kasu ka suvises paadis – kui tahad otse paadi alt landiga kala meelitada, siis on mõistlik kasutada täiendavat 2D talianduriga varustet ekraani, jälgimaks sellelt nii lanti kui kala reageerimist sellele. Selle püügiviisi nimi on inglismannide keeles „vertical jigging“ ja Rootsis-Soomes muutub see aasta-aastalt järjest populaarsemaks suurte haugide ja kohade püügil.
Hea uudis on veel see, et Lowrance kajaloodide 2D taliandureid on täitsa vabalt saada ja nad ei maksa ka kuigi palju. Tähtis on osta just oma kajaloodile sobiv, sest kuigi omadustelt sarnased, erinevad need andurid ühenduspistikute poolest.
Varasematele Elite ja Hook seeriatele ning praegustele puutetundlikele Elite Ti, Elite Ti2 ja HDS Gen3/Carbon/Live seeriatele sobib sinise pistikuga PTI-WBL taliandur.
Hook2 seeriaga on lugu pisut keerulisem – nimelt sobib Hook2-4x kajaloodidele andur nimega Hook2-4x Ice Transducer, kõigile teistele suurema ekraaniga Hook2 seeria kajaloodidele aga Hook2 5"/7"/9"/12" Ice Transducer.
Taliandur on lameda põhjaga koonusekujuline juhtmega vidin, mis jääauku lastakse. Kuna andur peaks jääma jää alumise küljega samasse tasapinda või veidi kõrgemale, siis on mõistlik tekitada juhtme külge reguleeritav jääaugust laiem raam või suurem libisev ujuk, mis andurit sobival sügavusel hoiaks. Sellisel juhul on tagatud häireteta ja maksimaalse vaatenurgaga nähtavus. Andurit peab olema võimalik vajadusel koos raami või ujukiga ühe liigutusega välja tõsta, et see ei takistaks suure kala kättesaamist jääaugust.
Ja väike nipp ka siia juurde - Kuna taliandurite põhi on sile, siis saab tumeda õhumullideta ja märja jää puhul andurit jääle asetades "vaadata" anduriga läbi jää ilma auku puurimata. Millest võib vahel abi olla.
Järgmine probleem – toide.
Suvel saab 12V pinget vajav paadikajalood enamasti toitevoolu paadi käivitusakust. Kuna suvel paat ise akut tassib, siis pole selle mõõtmed ja kaal ka eriti olulised. Jää peal käies liigutakse sageli päris pikka maad jala või kelguga, ja sel puhul omandavad nii toiteaku mõõtmed kui kaal hoopis olulisema tähenduse. 4“ ja 5“ ekraaniga kajaloodi puhul piisab korralikuks kalastuspäevaks reeglina 7Ah mahtuvusega akust. Kui lähed jääle 7“ kajaloodiga, siis võiks aku olla 12Ah mahtuvusega. Aku valikul tuleb eelistada hooldusvabu block-power tüüpi akusid, mille puhul pole ka külili vajudes lekkeid karta. Täpselt samasuguseid kasutavad kajalooditootjad ka oma spetsiaalsetes talvekomplektides.
Toite juures on oluline märkida, et kui Su paadikajaloodi toitejuhe on paadi külge korralikult kinnitatud-ühendatud, ja Sa ei taha seda sealt lahti võtta, siis saad talikasutuseks kajaloodile ka vastavalt tüübile täiendava toitejuhtme eraldi osta. Erandiks on Hook2-4x, kus toitejuhe on nagunii juba talianduri juhtmega ühes tükis.
Sellisel juhul on kasutusmugavuse seisukohast lihtne lisada toitejuhtmele ka sellised otsikud, mis otse kajaloodi klemmide külge sobivad.
Kasutuslihtsus ja turvalisus.
Kui eelnevad küsimused said lahendatud, siis on Sul olemas kajaloodi ekraan, sellele sobiv taliandur, piisava mahutavusega aku ja kajaloodiga sobiv toitejuhe. Nüüd tasuks mõelda, kuidas seda komplekti on kõige mugavam kaasas kanda ja püügil kasutada. Võib vabalt kasutada veekindla põhjaga seljakotti, kuhu saab ekraani ja aku koos juhtmetega mahutada. Oleme näinud praktikas kasutatavat ka väiksemaid tööriistakaste, kuhu püügi lõppedes saab nii ekraani, aku kui anduri turvaliselt varjule panna. Kinnitades kasti kaanele vastava ekraaniga sobiva kinnitusjala ja tehes kaane servadesse juhtmetele vajalikud sälgud, on komplekt kiiresti püügikorda seatav. Käe otsas pole sellist tööriistakasti küll kuigi mugav pikka maad tassida, aga kelgule on seda lihtne paigutada. Suurema kalastuskasti puhul saab seadmekomplekti ka sellesse kasti paigutada ja kinnitada ekraanijala kasti välisküljele nii, et ekraani oleks püügi ajal mugav jälgida.
Kui kasutate Hook2 seeria kajaloodi, soovitaksin juurde osta ka sobiva suurusega ekraanikatte. Lihtsalt sellepärast, et kaitseta ekraan jääkonaruste ületamisel kuskil kastis loksudes ja akuga põkkudes viga ei saaks. Nii Elite Ti kui HDS seeria kajaloodidel on ekraanikate komplektis olemas.
Ja kellele see eelnev komplekteerimisjutt tundus tiba keeruline, siis on Lowrance Hook2 seerias täitsa olemas ka valmis „All Seasons“ ja „Ice Machine“ seljakotikomplektid. All Seasons komplektides on olemas nii suvine kui talvine andur, Ice Machine komplektis ainult talvine. Need komplektid sisaldavad lisaks eelnimetatud anduritele ka vastavalt 4“ või 5“ ekraani, muudetava kõrgusega kajaloodialust, 7 Ah kompaktset akut, akulaadijat ja paari pisikest landikarpi. Seljakotikomplekti saab vabalt ka suvel rakendada, kui kasutatate rendipaate või ei taha oma täispuhutava paadi külge andurit püsivalt kinnitada. Lihtsalt tuleb paadile juurde osta mobiilne anduri pardakinnitus.
Kajaloodi GPS-i ja kaardi kasutamisest.
Kui Sinu kajaloodil on olemas GPS või kaardiga GPS, siis on seal kindlasti sees ka hulk saagikaid kalastuspunkte varasematest aastatest. Sama kajaloodi kasutamine võimaldab talvel üle kontrollida ka oma parimad suvised kalastuspunktid ja vastupidi. Samuti võimaldab veekogu sügavuskaart põhja muutuste järgi perspektiivikaid kalakohti otsida.
Loomulikult võib mõelda, et suure ekraaniga ja seljakotis või kastis asuvat ekraani pole just eriti mugav jääl liikumise ajal käes/silme ees hoida. Samas on võimalik ekraan kinnitada kiirkinnitusega oma mootor- või tõukekelgu, snowdogi või ATV juhtraua külge ja omada sõidu ajal täpset ülevaadet enda liikumistrajektoorist, asukohast ja läheduses paiknevatest kalastuskohtadest.
Kokkuvõttes - kui Sa eelistad ka jää peal kasutada juba olemasolevat ja harjumuspärast kajaloodi, siis aitame vajaliku komplekti kiiresti kokku panna ja saad selle juba lähipäevil kasutusse võtta.
Kohtumiseni kalajääl!