Kõigepealt peaksid endale selgeks tegema, kas soovid kajaloodi kaldalt, jää pealt või paadist püügiks, ja kas olulisemad on selle võimaluste suur hulk või hoopis mugav kaasaskantavus.
TASKU-KAJALOODID
Deeper võimaldab jälgida vee all toimuvat ka endast tüki maad eemal.
Kaldalt püüdmiseks mõeldud kajaloodid kipuvad olema üht tüüpi – eraldi ujuv andur, mida saab (spinningu)nööri otsas ujutada, ja kalastaja käes asuv ekraan. Jättes kõrvale varasemad mitte eriti õnnestunud "käekella"-tüüpi arendused, julgeme soovitada Deeperit.
Deeper on ümara kujuga, ujuv pallikujuline kajalood, õigemini kajaloodiandur, mis kasutab ekraanina Sinu nutitelefoni. Deeper on lihtsasti kasutatav nii kaldalt, jäält kui seisvast paadist püügiks. Praegu on müügis juba mitmes põlvkond, ja kindlasti tasuks endale osta Deeper Pro+, millel on Wifi ja GPS. Seda enam, et hinnavahe vanemate Bluetooth mudelitega on üsna väike, aga tegevusraadius ja võimalused on uuel mudelil oluliselt suuremad.
Deeperi plusspoolele saab kanda võimaluse uurida olukorda nii enda lähedal kui eemal, kasvõi näiteks paadist õngitsedes ühtlasi nii poi kui infoallikana söödaplatsil. Samuti landi ja kala jälgimise võimaluse jääpüügil või paadi alt püüdes. Miinuspooleks on, et kajaloodi kasutamise ajal ei saa kasutada nutitelefoni ja vastupidi. Samuti neelab Deeperi kasutamine tänu Wifile hoogsalt nii seadme enda kui nutitelefoni akut, eriti külmal ajal (jääpüügil).
Lisavarustusena tuleks kindlasti juurde osta erksavärviline kate, mis lisaks ööpüügivõimalustele annab palju suurema tõenäosuse ka kogemata nööri otsast plehku pannud kajaloodi ülesleidmiseks lainetest või roostikust.
Praktik on eelkõige jääpüügi kajalood.
Teine viimastel aastatel kasutajate hulgas populaarseks saanud, peamiselt jääpüügil kasutatav kajalood on venelaste välja arendatud Praktik. Analoogseid odavaid kajaloode on USAs ja Hiinas toodetud aastaid, küll aga on Praktik selles segmendis tubli samm edasi. Tema tundlikkus võimaldab jääpüügil edukalt jälgida nii lanti kui kala käitumist selle suhtes. Sama on võimalik teha ka seisva paadi alt püüdes.
Kajalood on väike ja mahub ilusti taskusse. Andur on väikese must-valge ekraaniga ühendatud juhtme abil. Nutikas lahendus on ka patarei paigutamine andurisse, mis jääpüügil hoiab patareid tühjenemise eest, nii et ühe AA patareiga saab läbi oma kümmekond kalastuspäeva. Miinuspoolele võib kanda selle, et nagu vene asjadega ikka, võib ette tulla äpardusi ja kõik ei tööta alati laitmatult. On olnud juhuseid, kus andurisse pääseb vesi, juhe ei anna korralikult ühendust jne. Jäält püüdes tuleb olla ettevaatlik, et auku lastud andur kajaloodi ekraani juhetpidi endaga kaasa ei tiri. Selle vältimiseks on abiks magnetkinnitusega rihm.
PAADIST PÜÜDMISEKS MÕELDUD KAJALOODID.
Maailmas on üpris palju kajalooditootjaid. Nagu tehnikamaailmas ikka, on ka siin mõned suured tootjad, kelle kvaliteet ja tehnoloogilised uuendused on alati tipus, ja väiksemad firmad, kes siis paariaastase viivitusega kopeerivad liidrite vanemaid tehnoloogiaid oma odavtoodetes.
Eestis on tuntumatest ja kalastajatele sobivamatest tootenimedest esindatud Lowrance, Humminbird ja Garmin. Raymarine on pigem suurtele lõbusõidupaatide kajutisse sobiv eksklusiivne lahendus, Simrad on Lowrancega tehnoloogiliselt identne (sama ettevõtte toodang) ning B&G eelkõige purjetamiseks mõeldud tooteperekond.
Neist Lowrance on Eestis selgelt parima keelelise toe, saadavuse ja tehnilise teenindusega ning meil on nende kasutuskogemust 15 aastat, seetõttu räägimegi siinkohal peamiselt Lowrance kajaloodidest. Teiste brändide tooteid kasutame võrdlevalt. Kõik Lowrance jt suuremate tootjate mudelid on loomulikult värviliste ekraanidega, seetõttu me seda allpool eraldi mainima ei hakka.
Lowrance HOOK-seeria sisaldab nii kajaloode kui komboseadmeid.
HOOK on soodsas hinnaklassis, spetsiaalselt kalastajatele mõeldud lihtne kajaloodide ja kombode seeria mis sobib ideaalselt kummipaatidesse, kajakkidesse ja muudesse väiksematesse paatidesse. Kui seadme tähises on numbri järel täht „x“, siis on tegemist ainult kajaloodiga. Kui „x“-i numbri järel pole, siis on sellel seadmel ka GPS ja kaardilugemine võimalikud.
Number tähistab kajaloodi ekraani diagonaali suurust tollides. Ehk siis näiteks Hook-seeria madalaima hinnaga toode Hook-3x tähendab 3-tollise ekraaniga ilma GPS-ta kajaloodi.
Hook-3x on 83/200 kHz anduriga või 455/800 DSI anduriga ja soodsaima hinnaga kajalood. Võimaldab lihtsalt mõõta sügavusi paadi all ja leida veekihis kala.
Hook-4x, Hook-5x ja Hook-7x on vastavalt siis 4“, 5“ ja 7“ ekraanidega seadmed, mis kasutavad 4-sageduslikku (83/200/455/800 kHz) CHIRP-tehnoloogiat, mis näitab veealuseid struktuure ja kalu märksa paremini. Mida suurem ekraan (= suurem pikselite arv), seda detailsemalt ja väiksemaid objekte on vastava kajaloodiga võimalik märgata.
Hook-4, Hook-5, Hook-7 ja Hook-9 on vastavates tollides ekraanisuurusega, kuid GPS-toe ja kaardiplotteri funktsiooniga komboseadmed. Nendega on võimalik määrata oma asukohta, jälgida-salvestada oma liikumistrajektoori ja kalakohti ning minna varem salvestatud kohta tagasi. Neil seadmetel on kaardipesa, mis võimaldab kasutada Navionicsi või C-Mapi veekogude sügavuskaarte ja seega valida potentsiaalikat püügipaika ka tundmatul veekogul.
On oluline märkida, et kõik Hook-seeria kajaloodid ja kombod on nuppudega opereeritavad ja kasutatavad paadi all olevate struktuuride ja kalade jälgimiseks kahe- või neljasageduslike (CHIRP) anduritega. Nad ei ole laiendatavad, st neile ei saa lisada teisetüübilisi andureid või muid lisaseadmeid peale GPS-lisaantenni ja temperatuurianduri. Hook-seeria kajaloodide hulgast leiab enamik kalamehi endale sobiva, nende orienteeruv hinnavahemik kauplustes on Eestis 140.- (Hook-3x) ja 1080.- EUR (Hook-9) vahel, sõltuvalt seadme tüübist ja ekraani suurusest.
Kui eelarve väga rängalt ei piira, siis soovitame Hook-seeria kajaloodidest ikka alati osta GPS-toega ja vähemalt 5“ seadme, isegi kui tundub, et kodujärvel kalastamiseks polegi asukohamääramist justkui tarvis.
Hook-seeria kajaloode saab mugavalt kasutada ka näiteks talvisel jääpüügil, soetades kompaktse Lowrance (tali)koti koos kajaloodialuse, aku, laadija ja jääauguanduriga. Ja sellisel juhul aitab GPS-toega kajalood ka talvisel Peipsil/Pärnu lahel leida koordinaatide või kaardi järgi saagikaid kalakohti ja halbades ilmastikuoludes turvaliselt õiges kohas kaldale jõuda. Mainitud kotti mahub mugavalt ära kuni 5“ ekraaniga seade. Mõned kalastajad kasutavad sellist kotilahendust ka siis, kui omavad mitut paati ja ei taha igale neist kajaloodi osta, või kasutavad sageli erinevaid rendipaate.
Lowrance ELITE Ti-seeria on puutetundliku ekraaniga, vaatab ka külgsuunas ja juhib "tarka" elektrimootorit.
Elite Ti seeria kajaloodid on mõeldud nõudlikumale kasutajale. Erinevalt Hook-seeria kajaloodidest on need varustatud puutetundliku ekraaniga, ja nende ostmist tasub kaaluda kasutajal, kes ootab oma seadmelt suuremat kasutusmugavust, laiendatavust ja võimekust juhtida teisi seadmeid.
Elite Ti seeria kajaloode toodetakse ainult komboseadmetena, st GPS-toega ja neid on võimalik osta erinevate anduritega komplekteerituna. Lisaks andurita paketile on saadaval Hook-seeriast tuttav neljasageduslik CHIRP-andur, aga meiepoolne soovitus on Elite Ti seeria seade osta koos Totalscan anduriga. Totalscan ühendab endas nii CHIRP-anduri suurepärase allavaatamisvõime kui Structurescan anduri võime vaadata kahele poole külgedele, avastamaks ka seal kalu ja huvipakkuvaid veealuseid objekte või põhjastruktuuri. Oma praktikas oleme sellega leidnud uppunud paate, puid, mõrrapärasid jne. Mis võimaldab omakorda leida saagikaid kalakohti või vältida lantide kinnijäämist.
Elite Ti seeria kajaloode toodetakse neljas ekraanisuuruses – 5“, 7“, 9“ ja 12“. Kui 7“, 9“ ja 12“ erinevad vaid ekraanisuuruse poolest ja on muidu funktsioonidelt identsed, siis Elite 5Ti on veidi erinev – seda ei saa ühendada paadisisesse NMEA2000 andmevõrku, samuti ei saa sellega juhtida GPS-toega elektrilist vöörimootorit. Ehk sisuliselt sarnaneb Elite 5Ti omadustelt Hook-seeria kajaloodidega, eristudes neist puutetundliku ekraani ja märksa võimekama Totalscan anduri kasutamise võimaluse poolest.
Elite Ti 7, 9 ja 12 on seevastu märksa võimekamad. Nendega saab paadi NMEA2000 andmesidevõrgu kaudu kajaloodi ekraanilt juhtida nii GPS-toega MotorGuide elektrimootoreid, anda käske bensiinimootori autopiloodile, lisada mitmeid erinevaid andureid ja muid lisaseadmeid. Samuti on neile seadmetele sisse ehitatud võimalus Wifi võrgus uuendada nii tarkvara kui Navionicsi/C-Mapi merekaarte. Samuti saab nendega luua omaenda sügavuskaardi kasvõi oma kodujärvest.
Elite Ti seeria kajaloodid sobivad neile, kes ootavad oma kajaloodilt märksa suuremaid mugavusi ja võimalusi ja on valmis selle eest ka maksma. Selle funktsionaalsuse saab sõltuvalt mudelist/ekraanisuurusest kätte hinnavahemikus 675.- (Elite 5 Ti) kuni 2880.- (Elite 12 Ti Totalscan).
Lowrance HDS Gen3 ja HDS Carbon ROW-seeria kajaloodid on väikelaevade tippmudelid.
Lowrance HDS-seeria on Lowrance kajaloodide lipulaev. HDS-seeria on maksimaalselt laiendatav. See tähendab, et see on suuteline töötama sisuliselt kõigi pardasüsteemide keskse juht- ja infoseadmena. Loomulikult saab sellega juhtida paadi NMEA2000 andmesidevõrku ning näidata ekraanil andmeid kõigilt selles võrgus olevatelt seadmetelt. Olgu selleks siis mistahes andurid, elektri- või bensiinimootor, radar, raadio jpm. Samuti kuvada seda infot Wifi kaudu ka Sinu telefoni, tahvelarvutisse või mõnda teise nutiseadmesse.
Kalastuse seisukohast erineb HDS-seeria Elite Ti-seeriast selle poolest, et suudab kasutada Structurescan 3D tehnoloogiat. Seda kasutades võib kalastaja jälgida paadi taga ja külgedel asuvat veekihti talle sobivast vaatenurgast. Asetades end ekraanil näiteks veekogu põhja või põhja kohale ja vaadelda paati ja põhjastruktuure ruumilise 3D pildina põhja tasandilt kuni 200m laiuselt. Kuna kalad on pildil näha teise värviga, siis on nende suurus ja asukoht sellisel pildil väga täpselt leitavad. Lisame ühe videolingi ka, mis võimaldab asjast paremini aru saada ja kõrvuti võrrelda omavahel nii Totalscani (alates Lowrance Elite Ti-seeriast) kui Structurescan 3D (alates HDS-seeriast) pilte: https://www.youtube.com/watch?v=zOkcR7GrtTA.
Videos näidatakse asja küll Simradi kajaloodidelt, aga Lowrance ja Simrad on mõlemad Navico tooted ja tehnoloogia seetõttu täpselt sama.
Lisaks 3D pildile saab HDS Gen3 kajaloodide ekraanil paremaks vaatlemiseks kasutada nutitelefonidest tuttavat kahe näpuga zoomimise võimalust, mida Elite Ti ekraanid ei võimalda. HDS kajaloodidel on ka 2 kaardipesa, nii et eri piirkondades kalal käies ei pea üht kaarti teise vastu vahetama, vaid võib mõlemad kajaloodis sees hoida, mis väldib väikeste ja kalliste kiipide kadumamineku.
2017.a. kevadel turule jõudev uusim HDS Carbon ROW-seeria erineb oma eelmise aasta eelkäijast kirkama/erksama ekraani ja uue kahetuumalise protsessori kiirema toimetamise poolest.
HDS-seeria kajaloode tehakse 7“, 9“ ja 12“ ekraanidega ja müüakse nii ilma anduriteta kui erinevate andurikomplektidena. Odavaim - andurita Lowrance HDS-7 maksab tavahinnas ligi 1200.- EUR, kalleim tippmudel HDS-12 Carbon Row koos Structurescan 3D andurite paketiga maksab Eestis orienteeruvalt 4900.- EUR (Structurescan 3D anduri osa selles hinnas on ca 950.- EUR).
Lowrance HDS-seeria kajaloodid sobivad neile kalameestele, kes soovivad saada maksimaalset kvaliteeti ja võimalusi ning on valmis selle eest veidi kõrgemat hinda maksma. Nagu ka varasematel seeriatel soovitame avatud või väiksematesse paatidesse 7“ ja 9“ mudeleid. 12“ ekraan on juba paras televiisor ja sobib seetõttu paremini suurele konsoolile või kajutisse.
Vete sügavuskaardid Lowrance kajaloodidele.
Eesti kalastajaid huvitavad peamiselt ikka Eesti veekogude sügavuskaardid. Eesti veekogude osas on olemas Alteri poolt välja töötatud, Eesti Veeteede Ameti mõõtmisandmetega ja Lowrance kajaloodidele sobiv kaart, mis koos kajaloodiga ostes maksab 49.- EUR. See sisaldab lisaks 20-le miilile meie rannikumerele ka Peipsi ja Emajõe ning alates 2017.a. kevadest ka Võrtsjärve, Narva jõe ja Narva veehoidla sügavuskaarte.
Soome rannikul või sisevetel, Ahvenamaal, samuti Rootsis ja Norra lõunaosas kalastamas käijatel tasuks osta kaart Navionics Plus Baltic Sea 49XG. See maksab küll üle 200 EUR, kuid sisaldab kogu Läänemerd ja samuti sadu sellega piirnevate riikide järvesid Soomest kuni Valgeveneni, sh Peipsit.
Samalaadne kaart on olemas Jeppesen C-Mapil, aga selle piirkondlik katvus ja siseveekogude hulk on mõnevõrra erinev.
Kajaloodi abivarustus paadist püügil.
Olenevalt kajaloodi kasutus- ja paigaldusviisist paadis on mugav kasutada ka erinevaid abivahendeid. Need ei maksa palju, kuid muudavad toimetamise palju mugavamaks ja hoiavad teie suhteliselt kallid seadmed hea tervise juures.
Erinevates või rendipaatides mobiilset (Lowrance kotiga) kajaloodi kasutades tasub soetada kajaloodi anduri pardakinnitusjalg. Sellega on mugav andurit ühe minutiga paadi parda külge kinnitada ja lahkudes jälle kaasa võtta.
Statsionaarselt anduri kinnitamiseks tasub kasutada andurilifti. See on lihtne plaat, mida saab liblikkruvide abil koos sellele kinnitatud anduriga üles-alla liigutada. Vahel on väga madalas sõites või paati vette lastes vajalik andur vigastamise vältimiseks kõrgemale tõsta, ja hiljem ise paadis olles jälle madalamale lasta. Ja anduriliftiga saab seda mugavalt teha. Kalaretkest ostetud kajaloodi paigaldamisel on kajaloodi lift juba hinna sees.
Kajaloodi ekraani kinnitamiseks paati pole paremaid ja turvalisemaid lahendusi kui USAs toodetavad RAM kinnitused (vt http://www.kalaretk.ee/et/b/ram). Neid on väga erinevat tüüpi ja suurust, sõltuvalt sellest, kas tahate oma kajaloodi ekraani kinnitada parda, reelingu, konsooli vms külge. Lowrance kajaloodide tarbeks on RAM loonud spetsiaalsed otsad, mis sobivad täpselt vastava kajaloodi külge.
Selliselt kinnitatud kajaloodi kinnitamine ja mahavõtmine toimub sekunditega. Ekraan on alati paari sekundiga keeratav selles suunas, kust Teil on seda kõige mugavam jälgida.
Oleme 12 aastat kasutanud üht ja sama RAM pardakinnitust mitmel erineval 7“ Lowrance kajaloodil, ja iga kord peale kalalkäiku ekraani taas maha võtnud. Ja see kinnitus töötab tänaseni nagu uus.
Kokkuvõtteks.
Kajaloodi ostes tasub eelkõige vaadata oma püügieelistusi ja rahakotti. Oma kogemustele tuginedes soovitame kajaloodi osta uuema tehnoloogiaga, kvaliteetse ja piisavalt suure ekraaniga. Kuldreegel võiks olla, et ostad ühe astme suurema kui algselt plaanisid/vaatasid. Sest see mis tubastes ühtlastes tingimustes näib piisav, ei pruugi seda olla vee peal, eemalt vaadates ning eri valgustus- ja ilmastikutingimustes.
Kalaretke spetsialistid on hea meelega valmis Sind konsulteerima kajaloodi ja lisaseadmete valikul, komplekteerimisel, paigaldamisel ja tutvustamisel. Vajadusel teeme Sulle koolituse ja/või häälestame Sinu ostetud kajaloodi vee peal konkreetsetes kasutustingimustes.
Suudame pakkuda häid hindu ja kiiret tarnet kõigile neile toodetele, millest ülalpool juttu oli. Tutvu meie e-poes pakutavaga webiaadressil www.kalaretk.ee ja küsi pakkumist. Teretulnud on ka Sinu kommentaarid meie FB lehel: https://www.facebook.com/Kalaretk/.