Lowrance FishHunter - uus kajalood jääpüügiks!

21.10.2017
Lowrance FishHunter - uus kajalood jääpüügiks!

Enamik Eesti kalamehi teab, mis on Deeper. See on tennisepallist veidi suurem ümmargune veekindel kajalood. Õigemini juhtmevaba andur, mis Bluetoothi või Wifi kaudu edastab 30-100 m kauguselt pilti kasutaja nutitelefoni või tahvelarvutisse, kuhu on vastav tasuta äpp installeeritud. Deeperit saab kasutada nii talvel jääpüügil kui suvel nööri otsas paadist või kaldalt – eri variantide jaoks on loodud erinevat lisavarustust alates erksavärvilisest kattest nähtavuse parandamiseks ja lõpetades paadikinnitustega. Hiina analoogidega võrreldes on Deeper olnud märksa paremate omadustega ja kvaliteetsem – toodetakse seda ju Leedus. Deeperi uuem mudeliperekond (PRO ja PRO+) on välja juurinud ka esimeste mudelite peamised miinused – aku vähene kestvus talvel ja Bluetooth-ühenduse aeglus ja lühike ulatus.

Tundub, et Deeperi loorberid ei ole andnud kajaloodituru valitsejatele rahu, ja nii on üks selle maailma vaaladest Navico (Lowrance, Simradi ning B&G kaubamärkide omanik) enne talve "maha saanud" kahe toimimisloogikalt analoogse mudeliga, millel nimedeks Lowrance FishHunter PRO ja Lowrance FishHunter 3D. Siinkohal on tahetud ilmselgelt turunduslikult Deeperile selga sõita, sest kui Deeperil PRO+ tähendab praegust maksimaalsete kellade ja viledega tippmudelit, siis Lowrance FishHunteri PRO on uues perekonnas just see noorem ja „rumalam“ vend ning 3D täiesti uus tase.

Ja kuna Lowrance FishHunteri mudelid ühendavad endas nii miljoonide kalastajate lemmikuks kujunenud Deeperite plusse kui täiesti uusi lisavõimalusi, siis tasub käsikajaloodide fännidel neid üpris tõsiselt võtta.

Aga räägime siis neist uutest „kalajahtijatest“ veidi lähemalt ja võrdleme mõnedes punktides ka juba tuttava Deeperiga.

Põhiidee on FishHunteril tuttav – tegemist on ujuva veekindla ja juhtmevaba anduriga, mis Wifi ja tasuta äpi abil ühendub kalastaja (nii Android kui iOS põhise) nutitelefoni või tahvelarvutiga ja kuvab sellel andurist saadetud pilti. Nutiseade mis pilti näitab - vastav nutitelefon või tahvelarvuti - on Sul nagunii  tavaliselt kalastuse ajal muidu ju taskus häbelikult screensaveri taha peitunud. WiFi ühendusega kalaleidja eeliseks on neli korda kiirem ühendus võrreldes seadmega, mis kasutab Bluetoothi. Tänaseks on ka Deeperitel aeglasemate ja kehvema leviga Bluetoothiga seadmete tootmine lõpetet, nii et Wifi teeb oma võidukäiku mõlema tootja toodetes.

Lowrance FishHunter´id pole kujult päris ümmargused, vaid pigem "mütsikesega palli" kujulised, meenutades matsakamat õngekorki. „Mütsike“ ise on poolläbipaistvast plastikust ja sisaldab LED-indikaatoreid, mis annavad märku nii laadimise toimumisest kui võimaldavad vajadusel eemal vees ulpival pallikesel kehvades valgustingimustes silma peal hoida. FishHunteri tootja väidab, et pimedal ajal pidada FishHunteri LED isegi kala ligi meelitama, aga eks see selgub Eestis juba praktika käigus. Deeper pakub lisavarustusena küll ca 15.- EUR eest neoonvärvilist korpust, aga FishHunteri LED-idel on siin küll nähtavuse osas ilmselge eelis. Kusjuures FishHunter 3D korpus on neoonvärviline nagunii.

Laadimine toimub FishHunteril põhja all oleva pistiku kaudu (seadet avada pole vaja) ja on Deeperiga võrreldes märksa mugavam, kuna Deeperil tuleb seade laadimiseks lahti kruvida ja pärast taas korralikult ja veekindlalt sulgeda. Kuna standardsed USB laadimisotsad pole veekindlad, siis on FishHunteril oma mittestandardne laadimispistik. Seega laadija kaotamisel tavalisest IT poest sellist laadimisjuhet soetada ei saaks. Laadimist ja aku täitumist näitavad mõlemal LED-indikaatorid.

Aku kestvus on väikestel seadmetel alati märgatavaks probleemiks. Deeperi esimestel seadmetel pidas aku talvetingimustes reaalselt vastu paar tundi, mida oli ilmselgelt vähe. Uuematel Deeperitel on asi kordades parem. Lowrance FishHunteri mõlemal mudelil lubab tootja aku kestvuseks kuni 10 tundi, mis peaks rahuldama ka päris nõudliku kalamehe ootused. Vaevalt keegi viitsib kalal olles 10 tundi ekraani jõllitada, ja pigem hakkab siis pideva töötamise peale kisa tõstma juba nutiseadme aku. Ja alati on akupank ju vajadusel täiendavaks laadimiseks võimalik vee peale kaasa võtta.

Wifi ühenduse kauguseks lubab Deeperi tootja 100 m. Lowrance FishHunteril lubatakse PRO mudelil 50m ja 3D mudelil 61m. Ega üldjuhul palju kaugemalt kala ju ei otsi ka – raske on oma söödatopsi või lanti nii kaugele ja täpselt virutada. Lihtsam on paadiga lähemale sõita.

Toimimissügavuseks lubab FishHunteri tootja PRO-l 46m ja 3D-l 49m. Kuna Eesti siseveekogude maksimaalne sügavus eriti üle 30m ei ulatu, siis peaks meile sellest täiesti piisama. Merel või ookeanil kasutatakse ju nagunii juba tõsisemaid seadmeid. Tavarezhiimis toimimiseks peaks FishHunteri „kiilu all“ olema vähemalt 1.2 m vett. Samas on FishHunteritel olemas ka madala vee rezhiim, mis suudab toimetada isegi 0.4m vees. Kas ja kus seda ka praktikas vaja läheb, otsustab iga kalamees juba ise.

FishHunter PRO „silmadeks“ on 3-sageduslik (381/475/675kHz) andur, mis põhjast ja kaladest teavet edastab. Tootja väitel on see kiireim 3-sageduslik taskukajalood, ja esimene, mis kasutab neid sagedusi automaatselt vaheldumisi. Selle tulemusena suudab PRO mudel jälgida veekogu põhjas ca 60 kraadist ala, mille läbimõõt on peaaegu võrdne veekogu sügavusega – st 9 meetri sügavuses veekogus näitab kajalood põhja peal ala, mille läbimõõt on ligi 8 m.

Aga pange nüüd hästi tähele! FishHunter 3D mudeli sulnis sisemus hõlmab lausa 5 (loe: viis!!) sellist kolmesageduslikku andurit, mis annavad vee all toimuvast ja paiknevast väga hea ülevaate. Vaatenurk on lausa 72 kraadi! Soovi  korral saab kasutaja vee või jää all toimuvat ning põhja iseärasusi ka lausa 3D formaadis vaadata. Kusjuures kajalood suudab eristada näiteks ka vesikasve kaladest, mis on paljudel teistel kajaloodidel endiselt probleemiks.

Mõlemad FishHunteri mudelid kasutavad toimetamisel nutitelefoni GPS-i (erinevalt Deeperist, millele on GPS andurisse ehitatud). Seetõttu tuleks FishHunteriga „läbikammitud“ kohtade batümeetrilisi sügavuskaarte joonistades arvestada, et andur asuks telefonile võimalikult lähedal. Ehk siis paadist on seda teha lausa lust, aga kaldalt pole kaardistada mõtet (sügavusi vaadata ikka tasub). Selliselt paadist saab omaenda „kodojärwest“ täpse ja kolmemõõtmelise sügavuste kaardi ammu enne, kui Veeteede Amet kunagi 100 aasta pärast ehk sinna kaardistama jõuab.

Mis puutub peatselt algavasse jääpüüki, siis temperatuurivahemik kus FishHunter teiega meeledi koostööd teeb, on -30C kuni +35C. Siinkohal saab igaüks aru, et nimetet asi sobib kasutamiseks aastaringselt. Lisaks aku pikale kestvusele ja suurele tundlikkusele, mis võimaldavad jälgida anduri all samaaegselt nii kalade kui oma landi/sööda liikumist, on FishHunteritel olemas spetsiaalne jääpüügi rezhiim. Ja tootja lubab, et piisavalt ühtlase ja sileda jää puhul saab kajaloodi põhja vastu jääd pannes kontrollida kala olemasolu jää all vastavas punktis juba ENNE PUURIMIST, mis võib vahel ikka väga palju aega ja vaeva kokku hoida!

Kuna FishHunterid on täiesti uued tooted, siis lisavarustusest veel ei räägita. Laadimisjuhe ja lihtne kott on muidugi komplektis kaasas. Samas on Deeperi mehed viimastel aastatel välja mõelnud mitmeid toredaid lisavidinaid, mida saab edukalt ka Lowrance FishHunteri omanik kasutada. Alates ridva külge käivast nutitelefoni hoidikust ja lõpetades käesolevaks talveks valminud nutitelefoni kaitseekraaniga, mis võimaldab ka õhema akupanga nutitelefoniga ühte ümbrisesse mahutada.

Kindlasti arvad Sa nüüd, et selliste parameetritega Lowrance FishHunterite hinnad on täiega kosmoses. Ei miskit niisugust. Ilmselt on siin käimas tootjate hinnasõja esimesed kohtumislahingud, aga FishHunter PRO maksab Eestis mitte rohkem kui 179.- EUR, ja FishHunter 3D hind jääb ka alla 239.- EUR. Mis on mõlemad märksa odavamad kui senine turuliider Deeper Pro+.

Jää pole enam kaugel! Esimene partii neid kajaloode jõuab Eestisse 2017 novembris. Kui tellid Lowrance FisHunter PRO või 3D siit Kalaretkest täna ja kohe enne esimese partii saabumist ETTE, siis saad tavahinnast 10% soodustust. Kasuta juhust ja ole oma sõpradest esimene, kes sel talvel maailma parimat jääpüügi kajaloodi kasutab!